Měsíční archív: Březen 2013

Obchodní rejstřík firem

O obchodním rejstříku firem už slyšel pravděpodobně každý z nás. Jedná se o internetové stránky, které byly zřízeny Ministerstvem spravedlnosti na základě zjišťování veřejně dostupných informací o firmách, podnikatelských subjektech a dalších, kteří mají vlastní identifikační číslo. Vyhledávání v obchodním rejstříku firem je velmi jednoduché a možná budete dokonce překvapeni, že pro vyhledání subjektu nebudete potřebovat až zase tolik informací. Bohatě vám postačí název subjektu, spisová značka nebo identifikační číslo. Pokud alespoň jeden ze tří zmíněných údajů znáte, pak se dostanete k informacím, které hledáte.

A co všechno se můžete dozvědět? Jde především o základní údaje společnosti, informace o základním kapitálu a informace o tom, na co se společnost nebo jednotlivec (jen v případě, že má vlastní identifikační číslo) ve svém podnikání zaměřuje. Mimo jiné jsou k dispozici i spisy nebo historie společnosti. Můžete si vybírat, zda potřebujete v obchodním rejstříku vyhledávat podle firem, jednotlivých osob, nebo společníků a právnických osob.

Obchodní rejstřík není ale zdaleka jediným rejstříkem, který u nás najdete a je velmi přínosný. Dále najdete online živnostenský rejstřík nebo insolvenční rejstřík. Všechny jsou veřejně přístupné a bez poplatku.

Vložil Rejstříky firem | Tagged , , , | Zanechat komentář

Živnostenský rejstřík firem

Živnostenský rejstřík firem naleznete na internetových stránkách Registru živnostenského podnikání. V rejstříku je možné najít všechny osoby nebo podnikatelské subjekty a to jak ty platné, tak i ty neplatné.

Registr živnostenského oprávnění je velmi jednoduchý způsob, jak si vyhledat informace o osobách a podnikatelských subjektech, o kterých se potřebujete dozvědět některé základní informace. Jde například o identifikační čísla nebo sídla či místo výkonu podnikání nebo činnosti. Najdete zde pomocí jednoduchého vyhledávače každého, kdo v minulosti zahájil živnostenskou činnost.

Internetové stránky ale nabízí mnohem víc, než jen informace o jednotlivých osobách. Nabízí i řadu informací pro stávající nebo začínající živnostníky. Mimo jiné zde odpovědi na otázky naleznou i ti, kdo si chtějí o živnostenské oprávnění zažádat. Najdete v sekci živnostenské podnikání a zde je i podkategorie s průvodcem živnostenským podnikáním.

A kde živnostenský rejstřík najdete? Nachází se na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu, kde mimo jiné můžete hledat i jiné informace, které přímo souvisí s podnikáním a provozem živnosti. Ptáte se, jak osobu nebo subjekt vyhledat? Stačí si zvolit, zda budete vyhledávat osobu nebo subjekt.

Následně už stačí zadat jen několik údajů, nemusíte vědět všechny – jméno, příjmení nebo adresa a výsledek je na světě!

Vložil Rejstříky firem | Tagged , , , | Zanechat komentář

Jak založit firmu

Založit si společnost v České republice se může zdát na první pohled snadné. Ihned poté, co uvidíte, kolik úřadů budete muset oběhat a to ani nebude firma doposud založena, uznáte, že proces to je velmi složitý, zdlouhavý a navíc únavný, protože je to skutečně na dlouho. Založení společnosti je ale možné vyřídit poměrně snadno a bez starostí. V poslední době se na trhu uplatnily společnosti, které se zabývají zakládáním firem na zakázku, pokud bychom to měli říct velmi jednoduše. Vám tak stačí jen jedna osobní schůzka v takové společnosti a pak už si můžete jen užívat volného času, který využijete, jak se patří. Třeba k dovolené ještě předtím, než se pustíte do plného pracovního nasazení.

Pravdou je, že tento proces je sice bez potíží a můžete si být jisti, že se žádný dokument ze strany úřadů nevrátí, ale zato si budete muset trošku připlatit. Riziko, že jako začínající podnikatel nevyplníte všechny potřebné formuláře správně, je zde velmi vysoké.

Pokud jste se ale přeci jen rozhodli, že společnost založíte vlastními silami a je vám jedno, kolik budete muset oběhat úřadů, pak vám přinášíme jednoduchý přehled všech z nich, které budete muset ze startu navštívit. A jak sami uvidíte, běhat budete možná i celý den nebo dva.

  • zdravotní pojišťovna 
  • správa sociálního zabezpečení 
  • banka 
  • notář
  • rejstřík trestů – pošta 
  • finanční úřad
  • živnostenský úřad 
  • obchodní rejstřík

 

Vložil Jak na to | Tagged , , , , | Zanechat komentář

Virtuální sídlo

Virtuální sídlo nebo také virtuální kanceláře jsou služby, které jsou určeny jak podnikatelům, tak i například osobám výdělečně činným. Jsou to právě virtuální sídla společností, které se na trhu stali poměrně žádaným a oblíbeným produktem, které mnohdy značně usnadňují podnikání. Důvodů k založení virtuálního sídla může být mnoho a není nutné je uvádět ve smlouvě, ani v jakékoli jiné smluvní dohodě.

Podstatou virtuálního sídla je, že podnikateli je za peníze pronajata adresa kancelářského prostoru, který ale nebude jako místo výkonu podnikání využívat, ale bude pod touto adresou zapsán v obchodním rejstříku. Díky virtuálnímu sídlu se pro většinu z vás stává podnikání jak bezpečnější, tak i pohodlnější.

Na adresu virtuálního sídla si každý podnikatel může nechat doručovat korespondenci a to jak tu obchodní, tak i osobní. Obvykle je ale tato služba zpoplatněna s tím, že korespondence bude oprávněnou osobou přijata a vy následně budete informováni o tom, že se zde nachází vaše pošta.

Částky to nejsou zrovna zanedbatelné a navíc budete muset odvádět i nájem a to za každý měsíc. Obvykle se jedná o částky do 1 000,- Kč, které budete muset uhradit. Pronájmem virtuálního sídla se v České republice zabývá mnoho společností a stačí si jen vybrat tu správnou. Rozhodnou se můžete i podle toho, na jaké adrese byste si se svou firmou přáli sídlit. Oblíbená je například Praha.

Vložil Sídlo společnosti | Tagged , , , | Zanechat komentář

Poskytnutí sídla firmy

V poslední době se stalo velkým trendem přesunout své sídlo například do Prahy nebo jiného většího města. Nejde jen o nepříjemné finanční kontroly, které jsou s podnikáním spojeny a přiznejme si jedno, v Praze je kontrol nejméně, ale i o jistou prestiž, kterou představuje například již zmíněná Praha. Poskytnutí sídla firmy navíc není nic nezákonného a tak není důvod k obavám. Jak si sídlo společnosti zařídit v jiném místě, než kde je podnikání skutečně vykonáváno? Snadno. A s naším manuálem ještě snadněji.

Poskytováním sídla společnosti se v současné době zabývá několik firem. Postup, jak o sídlo zažádat je velmi jednoduchý a budete se možná divit, ale je to i velmi rychlý proces. Vy se přitom o téměř nic nemusíte starat. Stačí si vybrat společnost, která sídla firem poskytuje a zažádat i o místo. Veškeré papírování, jako je pronájem, nebo poplatky za doručování korespondence pak za vás vyřídí patřičná společnost. Na vás pak už jen záleží, zda podepíšete smlouvu.

Nic není zadarmo a výjimkou v tomto případě není ani poskytování sídla společnosti. Nejen, že budete společnosti odvádět pravidelně nájem za každý započatý měsíc – některé společnosti dokonce vyžadují i několik nájmů dopředu, a navíc poplatky zato, pokud vám bude doručována pošta na sídlo společnosti.

Poštu si pochopitelně můžete nechat přeposílat tam, kam chcete. V místě jde jen o sídlo virtuální.

Vložil Sídlo společnosti | Tagged , , | Zanechat komentář

Založení firmy na splátky

Založení společnosti není jen řada papírování, běhání po patřičných úřadech, ale i poměrně vysoký výdaj finančních prostředků. Pokud jste právě vy tou osobou, která potřebuje založit společnost, ale nemá dostatečný kapitál, pak je pro vás možnost založení firmy na splátky. A rozhodně se nejedná o nic nelegálního, nebo něco, co by bylo v jakémkoli rozporu se zákonem. V poslední době se založení firmy na splátky stalo poměrně běžnou věcí.

V České republice existuje několik společností, které se přímo zabývají založením společností na splátky nebo nákupem ready made společností na splátky. Celý princip se má tak, že vy kupujete společnost, kterou po dobu například jednoho roku splácíte po několika vyšších částkách. Přitom ani nepřeplatíte horentní sumu peněz a budete moct podnikat. Tyto zmíněné společnosti navíc přímo spolupracují s některými bankami v České republice a tak se rozhodně není čeho obávat.

Nejvíce využívané koupě firem na splátky jsou právě ready made společnosti. Jedná se jak o akciové společnosti, tak i společnosti s ručením omezeným, mají splacený základní kapitál, žádné finanční závazky a to jak u obchodníků, tak i u státu nebo vůči pojišťovně. Jde o hotové firmy, které čekají jen na to, aby se přepsali na nového majitele. Jejich výhodou je především poměrně nízká cena. I takovou společnost si na splátku můžete pořídit.

Vložil Jak na to | Tagged , , , | Zanechat komentář