Měsíční archív: Únor 2013

Podpora podnikání

Pokud si snad myslíte, že náš stát jen bere, tak na tuto myšlenku v oblasti podnikání rychle zapomeňte. V jistém směru je to sice pravda, ale náš stát také dává. A nejsou to jen začínající podnikatelé, kdo mají nárok na podporu v podnikání. Žádat mohou i již zaběhlé společnosti, které na trhu působí řadu let.

Dotační programy jsou velmi oblíbené a není se čemu divit. Je s nimi spojeno ale i zklamání, které se k vám může dostavit a to z jednoho velmi jednoduchého důvod. Dotace bude zamítnuta. Důvod?

Projekt není zajímavý nebo nijak společnost neobohatí, špatně vyplněná žádost o dotaci, kde se může nacházet jen malinká chybička a všechna vaše naděje a radost je tu a tam. Dotační program se nazývá Podnikání a inovace, probíhá už od roku 2007 a bude končit v roce 2013. O tento dotační program je velký zájem a mohou v něm uspět jen malé a střední podniky se sídlem v České republice. Do aktuálního dotačního programu spadá celkem 11 programů a v každém programu se nachází věc, kterou zajisté pro své podnikání potřebujete a o včetně dotací na nákup odborní techniky pro společnost. Pro získání dotace ale není nutné jen zaslat žádost.

Musíte dokázat, že máte i dostatek finančních prostředků k zafinancování projektu. Dotaci obdržíte až o několik týdnů zpětně.

Vložil Dotační programy | Tagged , , , | Zanechat komentář

Dotace na podnikání

Podnikání nejsou jen peníze, které každý den chodí na účet společnosti. Jsou to i obrovské výdaje, které jsou spojeny s pravidelnou údržbou podnikatelských prostor, výdaje, které jsou spojeny se zaměstnanci nebo peníze, které je nutné použít k nákupu materiálu apod.

Mnohdy jsou to ale vysoké částky, které je nutné investovat například do opravy budovy nebo k nákupu kvalitního stroje, který podnikání pozvedne.

Díky dotacím z Evropské unie je dnes takové pořízení o něco jednodušší. Kdo má na dotace nárok a jaké jsou podmínky pro jejich získání?

O dotaci mohou žádat:

 • neziskové organizace 
 • státní organizace 
 • města – mají nad 5 000 obyvatel 
 • obce – mají pod 5 000 obyvatel 
 • podnikatelé – malé i střední podniky 

Malým podnikem se rozumí společnost do 50 zaměstnanců a středním podnikem je pak společnost do 250 zaměstnanců. Samotné žádosti o dotaci pak předchází i zamyšlení nad finančními prostředky. To, že je dotace poskytnuta je sice důvod k oslavám, ale v první řadě si je třeba uvědomit, že samotný projekt bude z celé části prvotně financovat podnikatel a to včetně částky za DPH. Až poté bude dotace poskytnuta a podnikatel nebo společnost musí doložit, že má veškeré finanční prostředky na uhrazení.

Dotaci může dostat jen ta společnost, na jejíž majetek nebyl vyhlášen konkurs, nebo pokud není společnost v likvidaci. Jednotlivé žádosti o dotace jsou schvalovány a projednávány postupně podle toho, jak přišli.

Pokud je dotace zamítnuta, nelze se proti rozhodnutí nijak odvolat.

Vložil Dotační programy | Tagged , , , | Zanechat komentář

Podnikání na internetu

Internet má doma každý z nás. Každý z nás na internetu čte novinky z domova i ze světa a mnozí z nás dokonce i často nakupují. Začít podnikat v e-shopu a prodávat výrobky ani zdaleka není jedinou možností, jak vydělat. Je jich mnohem více, ale základem úspěšného podnikání je přijít na to, v čem podnikat. Lidem musíte nabídnout něco, co běžně na trhu nenajdou, jsou ochotni za to zaplatit a ještě se několikrát na váš web vrátit. Základem je dobrý nápad, který ale na chodníku nenajdete. Ještě předtím, než se pustíte do podnikání, zřiďte si živnostenské oprávnění, bez kterého se rozhodně neobjedete.

Podnikání na internetu se příliš neliší od klasického podnikání například v kamenných prodejnách. Nejdůležitější je přijít s nápadem, po kterém bude poptávka a lidé jej budou vyhledávat. Na internetu můžete prodávat kávu, televizory, dětské hračky a jiné. Pokud si myslíte, že internetový obchod bude prosperovat a vy tomu samozřejmě značně pomůžete, protože nic nejde samo, pak jděte do toho.

Jedno je ale jisté. Nelze prodávat něco, čemu absolutně nerozumíte. Základem internetového podnikání je i dobrá rada, kterou musíte být schopni poskytnout – vy, nebo váš zaměstnanec. Zaměřit se ale můžete i na různé věkové skupiny a předem byste měli analyzovat trh. Snadno tak zjistíte, zda právě se svým nápadem uspějete na 100%.

Vložil Pohodlné podnikání | Tagged , , , | Zanechat komentář

Podnikání z domova

Určit si pracovní dobu tak, jak se nám to právě hodí, nikam nechodit a být pánem svého vlastního času a ještě k tomu vydělávat slušné peníze. To je pravděpodobně sen většiny z nás a není se čemu divit. Kdo by taky nechtěl, když se ráno probudí, nechodit do kanceláře a jen si sednou doma do své pracovny nebo dokonce v obývacím pokoji a začít vytvářet nějakou činnost. Představa je to sice už na první pohled velmi pěkná a lákavá, ale stejně, jako každé jiné zaměstnání, má i podnikání z domova svá rizika. Navíc s tím mohou vzniknout i nepříjemné právní problémy a to už tak lákavé není.

Podnikání z domova s sebou ale může nést i velkou ztrátu soukromí. Orgány mají právo vstupovat na pracoviště, což je v tomto případě váš domov, a pokud musíte jednat s klienty, pak si je budete opět vodit domů. Nehledě na to, že všechen čas trávíte v domácnosti, ze které se později stane i vaše pracoviště. Problémy ale mohou nastat ve chvíli, kdy se úřady začnou zajímat o to, že byt nebo dům, ve kterém bydlíte a ve kterém je zároveň vaše sídlo pro výkon podnikání, nebyl zkolaudován za tímto účelem. To může mít za následek i pozastavení podnikání a následné hledání nového místa pro výkon činnosti. Světlou výjimkou jsou v tomto případě řemeslníci, malíři nebo dokonce oblíbení hodinový manželé, kteří si své náčiní nosí neustále s sebou, ale místo jejich výkonu práce se nachází někde jinde.

Vložil Pohodlné podnikání | Tagged , , , , | Zanechat komentář

Jak začít podnikat

Možná i vy si myslíte, že podnikání patří mezi nejjednodušší zdroj obživy, jaký vůbec na světě existuje. S podnikáním je ale spojena i řada úskalí, na které je předem třeba myslet a co je nejdůležitější, musíte si vybrat předmět podnikání, se kterým se na trhu uchytíte.

Jednoduchým způsobem, jak začít podnikat je založit si volnou živnost. Podmínky, které budete muset splňovat jsou jednoduché – postačí vám věk 18 let, způsobilost k právním úkonům a předmět živnosti si už pak vyberete sami. Navíc není zapotřebí dokládat praxi nebo dokonce vzdělání v oboru – s výjimkou profesí, u kterých je vzdělání skutečně nutné. I celková počáteční investice je velmi nízká, jde o pouhých 1 000,- Kč. Ihned, jak se k vám dostane živnostenské oprávnění, dostavíte se na finanční úřad a přihlásíte se k platbě zdravotního a sociálního pojištění. Pak začnete podnikat.

Živnosti koncesované ale vyžadují patřičné vzdělání nebo praxi v oboru, ve kterém jste se rozhodli zahájit podnikání. Nevíte-li si rady, pak se neváhejte obrátit na živnostenský úřad, kde vám budou poskytnuty informace a rovnou si i živnost můžete založit. Pro založení živnosti je důležité zvolit si správný předmět podnikání – jinak nebude oprávnění poskytnuto.

Pro založení živnosti je možné použít jednotný registrační formulář, díky kterému vám odpadají následné pochůzky na zdravotní pojišťovnu nebo na finanční úřad.

Vložil Jak na to | Tagged , , , | Zanechat komentář

Založení živnosti

Založení živnosti je jednou z nejjednodušších forem, jak si vydělat peníze sami na sebe. Proces není tak složitý a navíc ani tak zdlouhavý, jako například u založení akciové společnosti nebo společnosti s ručením omezeným. Tento typ podnikání provozuje v České republice řada z nás a dosáhnout živnostenského oprávnění není až tak složité. Vaše první kroky budou směřovat na živnostenský úřad, kde se vám dostane informací víc než dost. I při založení živnosti vás mohou potkat úskalí, o kterých je dobré vědět. Rozhodně si nemyslete, že si můžete založit živnost na cokoli chcete.

Založení živnosti a odborná způsobilost

Některé druhy prací vyžadují odbornou způsobilost, tedy vzdělání v patřičném oboru, praxe v oboru nebo znalost odborných věcí v daném oboru. Pokud například chcete vykonávat práci kadeřnice, pak musíte mít požadované vzdělání, nebo alespoň dlouholetou praxi, na kterou pochopitelně máte důkaz – mnohdy postačí i pracovní smlouva z předešlých let.

Pokud ale máte zájem provozovat volnou živnost, pak nepotřebujete žádné oprávnění, nebo dokonce vzdělání. Obor živnosti proto volte nejen podle svých možností, ale hlavně podle svých dovedností a vzdělání.

Kdo nemůže provozovat živnost:

 • osoba, které nesplňuje podmínky, které jsou obecně stanoveny živnostenským zákonem 
 • osoba, na jejíž majetek byl vyhlášen konkurs 
 • osoba, jejíž majetek nedostačuje na uhrazení dlužných částek 

 

Vložil Začátky podnikání | Tagged , , , | Zanechat komentář

Založení s.r.o.

Společnost s ručením omezeným je jednou z nejrozšířenějších společností, které jsou v České republice zakládány. Jejímu založení – stejně, jako založení jakékoli jiné společnosti, předchází poměrně složitý a zdlouhavý proces. Pokud ale chcete se svým podnikání začít, pak si rozhodně s radostí počkáte.

Základem je společenská smlouva nebo zakladatelská listina. Společenská smlouva a listina se od sebe v zásadě nijak výrazně neliší. Jediným jejím rozdílem je počet informací a zakladatelská listina je podepisována v případě, že je jen jeden zakladatel.

Víte jak na to?

 • s. r. o. může založit jeden člověk, může jich být i do padesáti společníků se vkladem 
 • minimální vklad na založení společnosti je 200 000,- Kč a minimální vklad jednoho společníka je 20 000,- Kč 
 • společnost vzniká dnem, kdy je podepsána společenská smlouva před notářem 
 • její vznik je ale až ve chvíli, kdy je společnost zapsána v obchodním rejstříku 

Základem je společenská smlouva nebo listina a je to právě ona, která je už jen malým krůčkem ke vzniku společnosti. I společenská smlouva nebo listina ale musí obsahovat náležitosti, bez nichž je neplatná.

 • obchodní jméno společnosti a její sídlo 
 • předmět podnikání 
 • výši základního jmění společnosti a výši vkladů společníků – jednotlivě 
 • osobní údaje jednatelů a osobní údaje členů dozorčí rady
 • osobní údaje jednotlivých společníků a jejich sídlo 

 

Vložil Začátky podnikání, Založení společnosti | Tagged , , , | Zanechat komentář

Založení akciové společnosti

Založení akciové společnosti je ze všech forem založení jednotlivých obchodních společností jedním z nejsložitějších. Celý proces, ale všechny požadované dokumenty, kterých není právě málo je poměrně zdlouhavý, pro mnohé dokonce vyčerpávající, ale nakonec výsledek stojí opravdu zato.

Navíc akciová společnost má stále na našem trhu větší prestiž, než společnost s ručením omezeným.

Krok za krokem jak na založení akciové společnosti 

Základním dokumentem je zakladatelská listina nebo zakladatelská smlouva, která musí obsahovat:

 • obchodní jméno společnosti, její sídlo, předmět podnikání, návrh na základní jmění společnosti, počet akcií a jejich hodnotu, nebo druhy akcií, musí být uvedeny vklady všech spoluzakladatelů, a pokud se jedná o nepeněžité vklady, pak musí být doložena výše jejich ocenění 

Akciovou společnost je mimo jiné možné založit i upisováním akcií na základě výzvy. V tomto případě musí navíc listina nebo smlouva obsahovat:

 • místo a čas upisování akcií, místo a čas splácení upsaných akcií, způsob svolávání valné hromady a postup upisování akcií, které převyšují základní jmění, které je navrhováno ve smlouvě nebo listině 

Pro založení společnosti jsou nezbytné i jednotlivé stanovy, které jsou závazné a opět musí obsahovat určité body:

 • předmět podnikání, obchodní jméno a sídlo společnosti 
 • způsob splácení akcií a výši základního jmění společnosti 
 • způsob svolání valné hromady, její působení
 • počet akcií a jejich hodnotu 
 • způsob, jakým se bude dělit zisk 
 • způsob, jakým se bude zvyšovat nebo naopak snižovat základní jmění společnosti 
 • počet členů představenstva, výši rezervního fondu a částku, o jakou se bude každý rok doplňovat 

 

Vložil Prestižní společnosti, Založení společnosti | Tagged , , , | Zanechat komentář

Založení obchodní společnosti

Podle obchodního zákoníku se v České republice obchodní společností rozumí:

 • komanditní společnost
 • společnost s ručením omezeným 
 • veřejná obchodní společnost 
 • evropská společnost 
 • akciová společnost 

Jedná se nejen o nejznámější obchodní společnosti, ale i o ty, které jsou u nás a v EU nejvíce zakládané. Dále mezi ně lze zařadit například i družstvo.

Vzniku každé obchodní společnosti předchází poměrně složitý proces, který navíc trvá i několik týdnů. Pokud se mu chcete vyhnout, pak máte možnost zakoupit tzv. ready made společnost, což je již založená společnost se základním kapitálem a je zapsána v obchodním rejstříku. K založení společnosti navíc potřebujete i několik desítek dokumentů, celý proces vyžaduje strpení a pochopitelně i běhání po úřadech. Při zakládání jednotlivých společností jsou navíc značné rozdíly a například k založení akciové společnosti budete potřebovat jiné dokumenty, než k založení společnosti s ručením omezeným nebo evropské společnosti. Jedno mají ale přeci jen společné a tím je jejich vznik.

Založení a vznik obchodních společností

Založení společnosti je právě ono papírování, které každého podnikatele na začátku všeho čeká. Vznik obchodní společnosti nastává dnem, kdy je pod názvem společnost zapsána do obchodního rejstříku.

Pokud není společnost v obchodním rejstříku pod správným názvem doposud zapsána, pak není možné nabývat práv a povinností a žádné její orgány právně neexistují.

 

Vložil Společnosti a sdružení, Založení společnosti | Tagged , , , | Zanechat komentář

Založení evropské společnosti

Evropská společnost, kterou možná znáte i pod zkratkou SE je forma obchodní společnosti, která je založena na právu Evropské unie a Evropského společenství.

Evropská společnost se prozatím do širokého povědomí nedostala, zůstává tak trošku v pozadí a obecně je možné říct, že se podobá nejvíce společnosti akciové.

 

Evropskou společnost je možné založit hned několika způsoby: 

 

 • sloučením dvou akciových společností, ale obě dvě z nich musí podléhat právním řádům dvou rozdílných států – vznikne evropská společnost, která může mít sídlo v jakékoli zemi v EU
 • vytvořením holdingové společnosti, kdy dvě (nebo více) akciové společnosti nebo společnosti s ručením omezeným z různých zemí EU jsou sloučeny a evropská společnost zde působí jako řídící společnost 
 • vytvořením dceřiné společnosti, kdy dvě společnosti opět z jiných států z EU a jinými právními podmínkami zřídí evropskou dceřinou společnost – jde o nejrozšířenější formu založení evropské společnosti 
 • přímou přeměnou akciové společnosti na evropskou společnost. Podmínkou je, že akciová společnost musí mít alespoň jednu dceřinou společnost a evropská společnost pak sídlí ve státě, kde původně akciová společnost sídlila 
 • nejjednodušším způsobem, jak založit evropskou společnost je již založená evropská společnost, která má tu možnost založit si další evropskou dceřinou společnost. Podmínky pro založení je ale poměrně složité splnit a pro založení takové společnosti je zapotřebí zkušených odborníků, které mají v tomto směru bohaté zkušenosti 
Vložil Prestižní společnosti, Založení společnosti | Tagged , , , | Zanechat komentář